UNDERDOSE - TILT
Slovenský Seattle nie je Prešov, ale Nitra. Toto je naozaj špičková domáca nahrávka a ak aj neexistuje škatuľka ako dark progressive grunge, tak album TILT ju práve vytvoril.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Hudba stavěná na silových djent základech mě poslední dobou příliš nebrala, dokonce jako bych měl pocit, že se tento subžánr začal vyčerpávat a podobné názory pozoruji i u dalších fanoušků metalové hudby. Možná je to i tím, že v současné době nevidím na scéně příliš opravdu hvězdných tahounů, kteří by vynikali a strhávali na sebe pozornost. Časy ohromujících desek MESHUGGAH jsou prostě pryč. Když už dnes nějaká známá skupina využívá djentové manýry, většinou jako doplněk k dalším stylovým základům. V módě je prostě míchat styly a tvářit se jako postmetalová monstra. Tak to například dělají uznávaní TESSERACT, mě sympatičtí Belgičané HIPPOTRAKTOR nebo Američané INTERLOPER. A tím se dostávám k dalším Američanům ASCEND THE HELIX, skupině svým kalifornským působištěm blízké právě k INTERLOPER. Navíc k sobě tyto dvě party nemají daleko ani ohledně stylu, který produkují. Obě si v současnosti libují v hodně důrazném až neurvalém progmetalu. Ale zatímco INTERLOPER jsou značně postmetaloví a i klasicky progresivní, ASCEND THE HELIX svůj technický koktejl mnohem více drží v djentové říznosti. A je to ten správný nářez, který mě probudil z výše popsané skepse a vyvolal pocit, že djent jako žánr ještě zdaleka neřekl své poslední slovo.
ASCEND THE HELIX je především Adam Smiarowski, kreativní multiinstrumentalista, který s hudbou začínal na klavíru ve svých šesti letech a kytaru chytil poprvé do ruky v osmnácti. Ale dnes je s ní přímo srostlý. ASCEND THE HELIX se dá považovat za jeho sólový projekt, na kterém mu sekunduje zpěvák Mike Semesky. A tito pánové již na debutu "Spiral Of Reflection" (2023) naznačili, že těžištěm jejich hudební produkce budou razantně zasekávané riffy a na melodie nebo rozvíjení pompéznějších aranží se hrát nebude. Bylo to ale dílo do značné míry neosobní a studené. "Anamnesis" se podařilo dotáhnout dál, zůstala nekompromisní djentová důraznost, Adam ale o krůček postoupil v šikovnosti jak poskládat neoposlouchané vzorce a dostat do skladeb více napětí a zajímavých motivů.
Naplnit plochu 66 minut není vůbec jednoduché, obzvláště s ohledem na fakt, že se zde tvrdošíjně zůstává ve zmíněné technicky řezající formě a náznaky jakýchkoli mimostylových odboček jsou hodně skryté. Nezbývá tedy nic jiného než jít na hranici instrumentálních možností a vyhnout se jednotvárnosti neustálým obměňováním tempa, střídáním motivů a jejich ohýbáním do nových a nových variací. A toho je tu naštěstí hodně. Uvnitř skladeb tak monotónnost rozhodně nehrozí. Z pohledu celého alba už to nemusí působit tak jednoznačně. Díky silově uřvané poloze může být ta víc jak hodina poslechu vyčerpávající. Já se s tím ale vypořádal bez potíží, a to i díky dobrému pocitu z faktu, že se stále něco děje. A je vlastně potěšující, že někdo dokázal udělat takto kvalitní stylovou fošnu, aniž by si pomáhal populárními postmetalovými finesami.
Ono se to na první poslech možná nezdá, ale ASCEND THE HELIX si v rámci svých úzkých stylových hranic hlídají i dostatečnou rozmanitost. Skladbu od skladby se mění atmosféra a dynamika, někde lehčí až vláčná aura přechází do rezolutního odsekávání, jinde se nekompromisně rotující rytmy pravidelně trhají polyrytmickými zvraty. Jsou zde brutálně vedené struktury jako v "The World Ahead", ale například ve skladbě "Rebirth" se zjevují i dusající riffové spirály připomínající GOJIRA v jejich agresivnějších polohách. K tomuto pocitu přispívají i vokální linky s častými proměnami a vícehlasy. Vokály jsou jedinou složkou, která se striktně neuzavírá v pevných mantinelech, naopak se projevuje snaha o model TESSERACT, tedy kromě řvoucí nekompromisnosti využívat i melodicky vzletné polohy. Je to nakonec v podstatě jediný melodický prvek, který skupina ve své hudbě připouští a tím se vyčleňuje z MESHUGGAH formátu, jež jinak hodně ctí. Například skladba "Anamnesis" silně evokuje právě bravurní variace MESHUGGAH. Ale i zde se objevují čisté vokály, které kontrastně doplňují jinak agresivně řvoucí kreace. A přestože Mike Semesky nedisponuje hlasovou variabilitou a ladností Dana Tompkinse z TESSERACT, jeho vokály nesou zajímavé zabarvení, svým způsobem jsou hodně suverénní a rozhodně se nedrží v omezeném rejstříku. Má to své kouzlo i díky faktu, že se zde bez problémů přechází z brutálního řevu až do slušných výšek jako například ve skladbě "A Passenger" nebo "Radial Point". K tomu využívání vícehlasých partů, které působí efektně a dávají skladbám osobitou atmosféru.
Kdesi jsem četl zařazení ASCEND THE HELIX do metalcore škatulky a nevěřícně jsem kroutil hlavou. Pak mi to došlo. Při povrchním hodnocení k tomu mohou svádět ony variabilní vokály, ale to je asi tak všechno. V metalcore vždy očekávám i vstřícné melodické hudební postupy, které Adam Smiarowski většinou úplně ignoruje. Lehké náznaky se možná objevují v "Radial Point", skladbě, která nese i trochu přímočařejšího potenciálu. Ale možná je to jen zkreslený dojem z toho, že se jedná o méně vyhrocenou skladbu, která po téměř hodině poslechu všech těch nadupaných kousků už prostě posluchači nepřipadá tak divoká. I ucho si časem zvykne. Takže možná to s tou stopáží Američané opravdu trochu přepískli. Jasně, je znát, že toho prostě měli hodně a nechtěli nic vypustit, ale proč si něco nenechat na příště? Tahle drobná výtka ale nijak nekalí dobrý pocit, který z desky mám. A nejde jinak než Adama pochválit za nekompromisní přístup, kterým se snaží držet djentového kopyta. Jde mu to vážně dobře.
Esence nekompromisní djent jízdy, která se snaží neuhýbat a rvát to prostě stále vpřed. Mnohotvárné vokály pak doplňují pestrost. Jen ta stopáž je při takto posluchačsky náročnější hudbě poněkud přetažená.
8 / 10
Adam Smiarowski
- kytara, basová kytara, bicí, syntezátory
Mike Semesky
- vokál
- hosté:
Jacob Umansky
- basová kytara
Marco Tobas
- basová kytara
Alan Joseph Ortanez
- vokál
1. Awakened In Darkness
2. Rebirth
3. The World Ahead
4. Turning to Stone
5. Relinquish
[video]
6. Coalescence
7. A Passenger
8. Anachronism
[video]
9. Anamnesis
10. Light Under a Dying Star
11. Radial Point
12. The Reckoning
Anamnesis (2024)
Spiral Of Reflection (2023)
Datum vydání: Pátek, 27. září 2024
Vydavatel: Deep Cover Records
Stopáž: 66:43
Slovenský Seattle nie je Prešov, ale Nitra. Toto je naozaj špičková domáca nahrávka a ak aj neexistuje škatuľka ako dark progressive grunge, tak album TILT ju práve vytvoril.
Jednočlenný projekt Kanaďana Jocelyna Galipeaua už dlouho vzývá raně osmdesátkový heavy metal a v současné vlně zájmu o kovové retro může být jeho nové album zajímavým tipem, pokud ovšem snesete, že umělcův pěvecký výkon dokáže občas mírně zatahat za uši.
Pro mě zásadní objev na slovenské scéně a to nejen v neotřelých nápadech, ale i v přístupu k tvorbě v rámci black a death metalu. Korunováno skvostným zvukem ze studia Pulp. A ano, máme v tu zpoždění v tom objevování. Asi rok.
Má to niekoľko dobrých nápadov, ale celkovo mi tu chýba akákoľvek ambícia. Je to celé uponáhľané, miestami aj dosť blbučké, herci žiadna sláva - skrátka taká spotrebná hororová jednohubka. Za návštevu kina to nestojí. 5/10, možno 6/10.
Naprosto unikátní slovenský projekt tematizující aktuální společenská i politická témata. Hudebně založený na žánrové hravosti kombinující alternativní rock, mathrock, jazzové elementy i postpunk.
Kytarista HIPPOTRAKTOR Sander Rom se svou druhou skupinou prezentuje zvláštní rockovou alternativu s nervózní atmosférou a funky prvky. I tvrdší a melodické polohy se objeví. Možná jen pro omezený okruh posluchačů, neboť to smrdí inspirací Mike Patonem.
Mexická odpověď na AMARANTHE. Je to trochu ostřejší, v základu více do deathu, téměř bez čistého mužského zpěvu a méně chytlavých melodií, ve kterých má zase navrch Mörckova parta. Ale je to dobré.